Polnočný program na svadbu

Polnoc na svadbe býva vyvrcholením, teda zlatým klincom programu mnohých svadieb. Od polnoci, až do rána zväčša nasleduje už len búrlivá tanečná zábava. Ale aký program je vhodný na polnoc? Z čoho vyberať? To sa ma ako svadobného DJ-a a moderátora na svadbu pýta mnoho mladých párov a ja rád odpovedám.

1. Čepčenie nevesty na svadbu

Čepečnie nevesty je obľúbenou a peknou slovenskou tradíciou. Okrem slovenských svadieb hrávam množstvo zahraničných svadieb, ktoré aj moderujem v anglickom jazyku a čepečenie nevesty sa vždy spája s „wau efektom“ – hostia sú zo slovenskej tradície uchvátení, často tento akt kamerujú a fotia na mobilné telefóny, tlieskajú, alebo sledujú so zatajeným dychom. Staršej generácií (babkám) často vybehne aj slza z oka. Tradičné čepčenie nevesty je sprevádzané folklórnymi piesňami, hudbou a tancom. Súčasťou aktu čepčenia sú tradičné zvyky zloženie vienka, založenie čepca, prísaha na varešku a nožíček, odobierka od rodičov, svadobné piesne. Na niektorých svadbách sa koná aj prísaha svadobných mám (svokier).

„Ak chcete mať čepčenie na svadbe, ako súčasť svadobného programu odporúčam osloviť folklórne súbory, ktoré prídu účinkovať na svadbu v tradičných krojoch a taktiež prinesú kroj pre ženícha a nevestu. V prípade, že neviete na aký folklórny súbor na svadbu sa obrátiť, rád Vám s výberom a rezerváciou folklóristov na svadbu pomôžem. “  2. Biely tanec, Redový tanec

Biely tanec (tanec so ženíchom a nevestou, vykrúcanka) zväčša nasleduje po čepčení nevesty. Ako svadobný DJ a moderátor vyhlásim a uvediem biely tanec, počas ktorého hrám pre hostí a mladomanželov tradičné ľudové piesne. Hostia vytvoria na tanečnom parkete veľký kruh. V strede kruhu je ženích s nevestou. Ženícha vytancujú ženy a nevestu muži.

Redový tanec je typickou tradíciou pre niektoré časti Slovenska (zväčša pre svadbu na východe). Zásadný rozdiel je, že počas redového tanca sa hrá špeciálna pieseň „redový tanec“ na ktorú hostia tancujú iba s nevestou.

„Ak pripravíte klobúk alebo košík na stoličku, alebo ho dáte do ruky družbovi, alebo krstnej mame za tanec s nevestou môžu hostia zaplatiť.“ 3. Hádzanie svadobnej kytice na svadbe

Hádzanie kytice nemusí byť výhradne súčasťou polnočného programu, mladomanželia ho môžu umiestniť do ktorejkoľvek časti svadby. Je však dôležité, aby bolo komu svadobnú kyticu hodiť – potrebujete teda aspoň 2 alebo viac slobodných dievčat. Na tanečný parket sa postaví nevesta a svadobné družičky a tá ktorá kyticu chytí, pre tu potom platí, že by sa mala do roka a do dňa vydať J

4. Dvíhanie mladomanželov na stoličkách

Aby som zaistil bezpečnosť pri dvíhaní mladomanželov na stoličkách volím zásadu, že každú stoličku držia štyria silní chlapi. Po dvihnutí nevesty a ženícha si môže mladý pár dať pusu a pripiť pripravenú svadobnú pálenku. Mladomanželom zatlieskame, svadobný fotograf spraví pekný záber a bezpečne ženícha s nevestou vrátime na zem.

5. Vyberanie do venca (vienka, klobúka) na svadbe, vybranie na tanier

Vyberanie peňazí na svadbe tradičnou formou je typické pre niektoré regióny Slovenska. Môže ísť o vyberanie peňazí do venca, vienka, klobúka, alebo vyberanie peňazí na pripravený tanier. Pointa je však rovnaká. Mladomanželia stoja za svadobným stolom. Pre svadobných hostí majú pripravený prípitok za príspevok na ich svadobnú cestu, nové auto, alebo kočík.

„Na vyberanie peňazí do venca, vienka, klobúka, alebo tanier na svadbe tradičnou formou odporúčam rezervovať aspoň 20 až 30 minút času. Odporúčam taktiež pred vyberaním na tanier pripraviť prípitok pre svadobných hostí. Svojim svadobným hosťom môžete taktiež za ich dar podarovať malý darček – srdiečko, koláčik, magnetku, čokoládu a i.“

6. Slaďák pre mladomanželov po prezlečení šiat

Ak sa nevesta rozhodne po polnoci vymeniť svoje svadobné šaty za iné, pekným zvykom býva slaďák ktorý tancujú na parkete mladomanželia. Pre vytvorenie „wau efektu“ je možné použiť plazivý dym (tanec v oblakoch). Táto aktivita je jedná z posledných ktorú svadobný fotograf a kameraman na svadbe zaznamenávajú.

Ak vás oslovili všetky vyššie uvedené aktivity, rezervujte si na polnočný program na svadbu aspoň 60 minút. Ak máte k polnočnému programu, alebo programu na svadbu akékoľvek otázky, kedykoľvek ma neváhajte kontaktovať. Rád poradím a pomôžem!

Posted on máj 14, 2021